CERN Masterclass u Nišu (4. april 2019)

U četvrtak, 4. aprila 2019. godine od 9 časova CERN Masterclass biće održan, po četvrti put, na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu. Takođe, ovogodišnji CERN Masterclass održava se i u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu.

Ovogodišnji međunarodni CERN Masterclass će privući više od 13.000 učenika srednjih škola u preko 225 naučno obrazovnih institucija iz 55 zemalja širom sveta. Na CERN Masterclass program u Nišu pozvano je 68 učenika iz Blaca, Pirota, Zaječara i Niša. Oni će imati priliku da virtuelno posete akcelerator u CERN-u putem video linka, a u završnom delu programa putem video konferencije analiziraće rezultate svojih „istraživanja“ sa vršnjacima iz Nemačke (Dortmund i Minhen), Norveške (Oslo) i Poljske (Poznan i Žešov).

Više o ovogodišnjem CERN masterclass-u u Nišu, kao i kompletan program, možete naći ovde.

CERN Masterclass, 2017. godina

Uvodna predavanja o teorijskim i eksperimentalnim aspektima rezultata izučavanja elementarnih čestica i njihovih interakcija održaće kolege sa niškog Departmana za fiziku i naši aktivni istraživači, od kojih je jedan broj za ovu priliku doputovao iz CERN-a.

Lokalni organizatori CERN Masterclass programa u Nišu su Departman za fiziku PMF-a, SEENET-MTP Centar i Društvo fizičara Niš.