Program smotre – “Mobilni telefon u fizičkom eksperimentu”

Digitalna tehnologija i mediji, zasnovani na upotrebi interneta i mobilnih telefona predstavljaju najpopularniji način komuniciranja u savremenom svetu. Mobilni telefoni su naša svakodnevica, a novi modeli se po svojim mogućnostima sve više približavaju ili čak prevazilaze računare. Sa željom da podstakne učenike da u okviru realizacije eksperimenata iz fizike koriste mobilne telefone i aplikacije na njima, Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, uz podršku „Telekom Srbija” a.d. Beograd, tokom prethodnih meseci realizovao je Konkurs za najbolji rad učenika srednjih škola na temu Mobilni telefon u fizičkom eksperimentu.

Tokom svojih istraživanja učenici su se upoznali sa različitim mogućnostima ovih “pametnih” uređaja i saznali da telefoni osim što omogućavaju korišćenje interneta i društvenih mreža, mogu predstavljati pravu malu fizičku laboratoriju.

Na raspisani konkurs stiglo je 20 radova iz zemlje i inostranstva (Beograda, Zaječara, Surdulice, Velesa, Vršca i Niša).

Radove koji su stigli na konkurs ocenjivala je komisija koju su činili nastavnici Departmana za fiziku. Komisija je odabrala osam najboljih radova i njihovi autori imaće prilike da prezentuju svoje rezultate na Smotri koja će biti održana u subotu, 20. aprila 2019. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu.

Za svakog člana tri najbolja tima „Telekom Srbija” a.d. Beograd je obezbedio vredne nagrade – mobilne telefone i tablete.

• 10:00 – 10:30: Postavljanje ogleda
  • 10:30 – 10:35:Svečano otvaranje
  • 10:35 – 10:45: Prezentacija Departmana za fiziku, Lazar Radenković
  • 10:45 – 11:15: Naučno-popularno predavanje Fizika mobilnog telefona, dr Milan Milošević (prezentacija)