Gimnazijsko Odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku počelo je sa radom u školskoj 2003/04. godini, u okviru Gimnazije „9. maj“ u Nišu. Naredna generacija „specijalaca“ upisala je prvi razred u Gimnaziji „Svetozar Marković“ u Nišu, gde Odeljenje i danas radi. Odeljenje je formirano i posluje na osnovu elaborata Komisije Odseka za fiziku PMF-a u Nišu, uz podršku grada Niša, gimnazija „9. maj“ i „Svetozar Marković“, Društva fizičara Niš i SEENET-MTP mreže. Do sada, Odeljenje je upisao 171 učenik, a najstariji među njima su već započeli uspešne karijere. Moglo bi se reći da se prelomni trenutak za Odeljenje desio 2010. godine, kada je Komisija Ministarstva prosvete predložila prevođenje Programa Odeljenja iz oglednog u redovni program. Razlog za ovo prevashodno leži u rezultatima testiranja srednjoškolaca na nivou cele zemlje, u kome su učenici Odeljenja bili uspešniji od svih ostalih odeljenja u Srbiji. Danas, 2018. godine, u Srbiji postoje tri odeljenja koja rade po ovom programu.

Povodom 15 godina rada Odeljenja za fiziku, bivši i sadašnji učenici odeljenja, uz podršku Departmana za fiziku, pripremili su specijalnu postavku i program u sali A (prvi sprat, pored Dekanata):

Petak, 30. mart

12:00 Naučno obrazovanje u Istraživačkoj stanici Petnica Nikola Božić

12:30 Pozdravna reč organizatora i gostiju

12:40 Talenat i nauka – 15 godina „Odeljenja za fiziku“ u Nišu – Goran Đorđević

13:00 U carstvu uma Stivena HokingaLjubiša Nešić

13:30 Fizička elektronika i optičke nanostruktureEmilija Petronijević

13:55 Kviz (kvalifikacije)

15:25 How BRILLIANT are you?Milena Simić

15:55 Kako usporiti svetlost?Nikola Filipović

16:45 I Bi(g) BangMilan Milošević

17:15 Džumbus naelektrisanih čestica – od hardvera računara do lečenja rakaŽeljko Mladenović