Гимназијско Одељење за ученике са посебним способностима за физику почело је са радом у школској 2003/04. години, у оквиру Гимназије „9. мај“ у Нишу. Наредна генерација „специјалаца“ уписала је први разред у Гимназији „Светозар Марковић“ у Нишу, где Одељење и данас ради. Одељење је формирано и послује на основу елабората Комисије Одсека за физику ПМФ-а у Нишу, уз подршку града Ниша, гимназија „9. мај“ и „Светозар Марковић“, Друштва физичара Ниш и СЕЕНЕТ-МТП мреже. До сада, Одељење је уписао 171 ученик, а најстарији међу њима су већ започели успешне каријере. Могло би се рећи да се преломни тренутак за Одељење десио 2010. године, када је Комисија Министарства просвете предложила превођење Програма Одељења из огледног у редовни програм. Разлог за ово превасходно лежи у резултатима тестирања средњошколаца на нивоу целе земље, у коме су ученици Одељења били успешнији од свих осталих одељења у Србији. Данас, 2018. године, у Србији постоје три одељења која раде по овом програму.

Поводом 15 година рада Одељења за физику, бивши и садашњи ученици одељења, уз подршку Департмана за физику, припремили су специјалну поставку и програм у сали А (први спрат, поред Деканата):

Петак, 30. март

12:00 Научно образовање у Истраживачкој станици Петница Никола Божић

12:30 Поздравна реч организатора и гостију

12:40 Таленат и наука – 15 година „Одељења за физику“ у Нишу – Горан Ђорђевић

13:00 У царству ума Стивена ХокингаЉубиша Нешић

13:30 Физичка електроника и оптичке наноструктуреЕмилија Петронијевић

13:55 Квиз (квалификације)

15:25 Хоw БРИЛЛИАНТ аре yоу?Милена Симић

15:55 Како успорити светлост?Никола Филиповић

16:45 И Би(г) БангМилан Милошевић

17:15 Џумбус наелектрисаних честица – од хардвера рачунара до лечења ракаЖељко Младеновић