Сваког пролећа, под покровитељством ЦЕРН-а и групе ИППОГ (Интернатионал Партицле Пхyсицс Оутреацх Гроуп), у периоду од око месец дана, научни институти и универзитети широм света позивају ученике и њихове наставнике да кроз целодневни програм манифестације Мастерцласс непосредно искусе реални истраживачки живот у једној од најатрактивнијих научних дисциплина, физике честица. Ови ЦЕРН-ови међународни часови пружају прилику средњошколцима да на један дан постану физичари елементарних честица и да анализирају реалне податке сакупљене у експериментима на ЦЕРН-овом Великом хадронском сударачу ЛХЦ. У овом образовно-истраживачком програму ће у оквиру 200 научних институција активно учествовати око 10.000 ученика средњих школа из 47 земаља широм света.

У Србији се међународни програм “Мастерцлассес – Хандс он Партицле Пхyсицс” организује већ седми пут и биће по први пут одржана у четири града. Осим Београда (21. март) и Новог Сада (15. март) ЦЕРН Мастерцласс ће ове године бити први пут организован у Крагујевцу и Нишу (23. март).

Уводна предавања о теоријским и експерименталним аспектима резултата изучавања елементарних честица и њихових интеракција одржаће наши активни млади истраживачи од којих је један број за ову прилику допутовао из ЦЕРН-а.

Један од главних циљева програма Мастерцласс је приближавање физике талентованим и најуспешнијим ђацима завршне године средњих школа, посебно онима који би требало ускоро да се определе за студије. Овогодишњи међународни “Мастерцласс” ће привући више од 10.000 ученика средњих школа у преко 200 научно образовних институција из 47 земаља широм света.

Идеја овог популарног образовног програма који се одржава сваке године је да омогући ученицима да се бар у току једног дана баве правим истраживачким радом. Зато, “Мастерцласс” представља јединствену прилику најталентованијим ученицима да раде заједно са научницима и директно се упознају са најмодернијим истраживањима у области физике честица.

Више информација о програму ЦЕРН Мастерклас – Ниш 2016

Више информација о ЦЕРН Мастеркласу у Србији можете наћи на званичном сајту и на сајтовима Центра за промоцију науке и Друштва физичара Србије.