CERN i SEENET-MTP mreža – Kancelarija Niš – potpisali ugovor o saradnji

Dugogodišnja saradnja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN), vodeće naučne institucije u svetu za istraživanje fizike visokih energija, sa sedištem u Ženevi – Švajcarska, i Mreže matematičke i teorijske fizike Jugoistočne Evrope (SEENET-MTP), koja okuplja 23 instituta i univerziteta iz 11 zemalja Jugoistočne Evrope, čije se sedište nalazi na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu, ozvaničena je Ugovorom o naučnoj i tehničkoj saradnji koji je potpisan 6. marta 2017. godine.

Ugovor su potpisali profesor dr Đan Đudiče (Gian Giudice), upravnik Departmana za teorijsku fiziku, u ime CERN-a, i profesor dr Goran Đorđević, izvršni direktor SEENET-MTP mreže i Kancelarije u Nišu, u ime SEENET-MTP mreže.

CERN i SEENET-MTP su postigli dogovor o saradnji u oblastima od zajedničkog interesa, pre svega u usavršavanju mladih naučnika, razvoju kapaciteta i istraživanjima u fizici visokih energija, fizici čestica, računarskoj fizici i kosmologiji.

SEENET-MTP mreža, osnovana 2003. godine, ima 380 individualnih članova i 14 partnerskih institucija širom sveta. Tokom svog postojanja, ova regionalna mreža je realizovala više od 20 naučnih i obrazovnih projekata iz oblasti fizike i matematike, i organizovala 15 naučnih skupova u zemljama Jugoistočne Evrope. Mreža je finansirala više od 200 kraćih razmena istraživača i obezbedila nekoliko desetina jednomesečnih i višemesečnih stipendija za razmenu studenata između institucija članica i partnera. Kao rezultat saradnje u okvirima mreže, objavljeno je oko 250 naučnih radova u međunarodnim naučnim časopisima, kao i veliki broj Zbornika naučnih skupova, monografija i tematskih izdanja u saradnji sa vodećim svetskim i regionalnim izdavačima.

Potpisani ugovor o saradnji je posebno značajan za dalji razvoj zajedničkog CERN – SEENET-MTP trening programa za studente doktorskih studija (CERN – SEENET-MTP PhD Training Program) za koji se prijavilo i u kome učestvuje oko 90 studenata iz 8 zemalja Balkana i Ukrajine. Dosada su održana tri specijalna programa: Supergravitacija – Beograd (2015), Moderni aspekti kvantne teorije polja – Bukurešt (2015) i Računarske metode u kosmologiji i opštoj teoriji relativnosti – Temišvar (2016), koje je pohađalo preko 60 studenata doktorskih studija i nekoliko studenata master studija.

Potpisani ugovor omogućuje stabilniji nastavak ovog programa u 2017. i 2018. godini, i predstavlja osnovu za predloženi sledeći trogodišnji ciklus. Finansijski i tehnički detalji o programu i njegovom proširenju će biti precizirani ankesima glavnog ugovora tokom sledeća 2 meseca. Ugovor je otvoren za druge institucije čije pridruženje se može očekivati tokom godine.
Opširnije o aktivnostima i radu SEENET-MTP se može naći na sajtu Mreže, dok se informacije o samom PhD Training Program mogu naći na adresi http://phd.seenet-mtp.info.

Kraća prezentacija Mreže će biti deo predstojećeg CERN Masterclass programa koji če biti održan 17. marta ove godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu.