Dragi učenici,
Da li je moguće zauzdati cunami ili predvideti erupciju vulkana? Da li želite da uronite u svet kvarkova i boja? Da li vas interesuje kako funkcionišu savremeni računari i GPS sateliti? Želite li da saznate sudbinu svemira?
Predlažemo vam da svoje traganje nastavite sa nama. Već godinama najuspešnija niška gimnazija, “Svetozar Marković”, upisaće 20 novih učenika u Odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku i prirodne nauke. Budite deo nove generacije odvažnih i radoznalih koja će se pridružiti svojim prethodnicima u zajedničkoj misiji!
Gimnazijsko Odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku počelo je sa radom u školskoj 2003/04. godini, u okviru Gimnazije „9. maj“ u Nišu. Naredna generacija „specijalaca“ upisala je prvi razred u Gimnaziji „Svetozar Marković“ u Nišu, gde Odeljenje za fiziku i danas radi. “Specijalno” odeljenje za fiziku je formirano i posluje na osnovu elaborata Komisije Odseka za fiziku PMF-a u Nišu, uz podršku Grada Niša, gimnazija “9. maj” i “Svetozar Marković”, Društva fizičara Niš i SEENET-MTP mreže.
Do sada, Odeljenje za fiziku je upisao 171 učenik, a najstariji među njima su već započeli uspešne karijere. Moglo bi se reći da se prelomni trenutak za Odeljenje desio 2010. godine, kada je Komisija Ministarstva prosvete predložila prevođenje Programa Odeljenja iz oglednog u redovni program. Razlog za ovo prevashodno leži u rezultatima rama na testiranju 2010. godine testiranja srednjoškolaca na nivou cele zemlje, u kome su učenici Odeljenja bili uspešniji od svih ostalih odeljenja u Srbiji. Danas u Srbiji postoje tri odeljenja koja rade po ovom programu.
Osim obaveznih nastavnih predmeta, kao što su srpski jezik i književnost, engleski jezik, filozofija i slično, posebna pažnja je posvećena nastavi fizike, matematike, informatike i prirodnih nauka. Modernizovana nastava fizike se organizuje u okviru predavanja, računskih vežbi, laboratorijskih praktikuma i rada u računskom centru. Zanimljivo su koncipirani i programi iz matematike, informatike, astronomije i biohemijskih nauka.
Šta je to što izdvaja ovo odeljenje od ostalih?
- sticanje potpunijih znanja iz oblasti prirodno-matematičkih nauka,
- značajno smanjen obim gradiva iz društvenih nauka,
- razvijanje stvaralačkih sposobnosti i logičkog razmišljanja,
- nastavu izvode odabrani profesori Gimnazije i profesori sa Univerziteta u Nišu,
- individualni rad profesora sa učenicima,
- mogućnost mentorskog rada.
Ovo nije odeljenje samo za one zanesene lepotom i tajnama prirode. To je takođe i najbolji način da se učenici pripreme za buduće studije. Nastavni planovi i programi daju izvanrednu osnovu za dalje profesionalno opredeljenje i pružaju mogućnost upisa na veliki broj fakulteta: PMF (fizika, hemija, matematika, biologija i geografija), Elektronski, Mašinski, Fakultet za fizičku hemiju, Medicinski, Farmaceutski, Fakultet zaštite na radu, Građevinsko-arhitektonski i druge.
Naši bivši i sadašnji đaci oduvek su nizali uspehe na takmičenjima, i to ne samo iz fizike. Njihovi najveći uspesi su učešća na Međunarodnim olimpijadama iz fizike, informatike i astronomije i astrofizike, sa kojih su doneli šest srebrnih i tri bronzane medalje, ne računajući juniorske olimpijade.
Nakon završetka srednje škole, mnogi bivši učenici iskoristili su perspektive koje Odeljenje nudi, upisali i završili raznolike fakultete, a zatim našli posao u nauci, obrazovanju, industriji, medicini. Neki od bivših „specijalaca“ su danas izuzetni programeri, ali i sportisti i muzičari. Veliki broj njih zaposlen je na najodgovornijim mestima. Veliki broj bivših „specijalaca“ nalazi se na školovanju i usavršavanju u raznim gradovima sveta. SAD, Italija, Portugal i Nemačka su samo neke od zemalja u kojima oni sa uspehom žive i rade.
Ako želite da postanete deo nove generacije učenika ovog odeljenja, Departman za fiziku i Gimnazija “Svetozar Marković” svake godine organizuju besplatnu pripremnu nastavu za upis u “specijalno” Odeljenje za fiziku.