Драги ученици,

Да ли је могуће зауздати цунами или предвидети ерупцију вулкана? Да ли желите да уроните у свет кваркова и боја? Да ли вас интересује како функционишу савремени рачунари и ГПС сателити? Желите ли да сазнате судбину свемира?

Предлажемо вам да своје трагање наставите са нама. Већ годинама најуспешнија нишка гимназија, “Светозар Марковић”, уписаће 20 нових ученика у Одељење за ученике са посебним способностима за физику и природне науке. Будите део нове генерације одважних и радозналих која ће се придружити својим претходницима у заједничкој мисији!

Гимназијско Одељење за ученике са посебним способностима за физику почело је са радом у школској 2003/04. години, у оквиру Гимназије „9. мај“ у Нишу. Наредна генерација „специјалаца“ уписала је први разред у Гимназији „Светозар Марковић“ у Нишу, где Одељење за физику и данас ради. “Специјално” одељење за физику је формирано и послује на основу елабората Комисије Одсека за физику ПМФ-а у Нишу, уз подршку Града Ниша, гимназија “9. мај” и “Светозар Марковић”, Друштва физичара Ниш и СЕЕНЕТ-МТП мреже.

До сада, Одељење за физику је уписао 171 ученик, а најстарији међу њима су већ започели успешне каријере. Могло би се рећи да се преломни тренутак за Одељење десио 2010. године, када је Комисија Министарства просвете предложила превођење Програма Одељења из огледног у редовни програм. Разлог за ово превасходно лежи у резултатима рама на тестирању 2010. године тестирања средњошколаца на нивоу целе земље, у коме су ученици Одељења били успешнији од свих осталих одељења у Србији. Данас у Србији постоје три одељења која раде по овом програму.

Осим обавезних наставних предмета, као што су српски језик и књижевност, енглески језик, филозофија и слично, посебна пажња је посвећена настави физике, математике, информатике и природних наука. Модернизована настава физике се организује у оквиру предавања, рачунских вежби, лабораторијских практикума и рада у рачунском центру. Занимљиво су конципирани и програми из математике, информатике, астрономије и биохемијских наука.

Шта је то што издваја ово одељење од осталих?

  • стицање потпунијих знања из области природно-математичких наука,
  • значајно смањен обим градива из друштвених наука,
  • развијање стваралачких способности и логичког размишљања,
  • наставу изводе одабрани професори Гимназије и професори са Универзитета у Нишу,
  • индивидуални рад професора са ученицима,
  • могућност менторског рада.

Ово није одељење само за оне занесене лепотом и тајнама природе. То је такође и најбољи начин да се ученици припреме за будуће студије. Наставни планови и програми дају изванредну основу за даље професионално опредељење и пружају могућност уписа на велики број факултета: ПМФ (физика, хемија, математика, биологија и географија), Електронски, Машински, Факултет за физичку хемију, Медицински, Фармацеутски, Факултет заштите на раду, Грађевинско-архитектонски и друге.

Наши бивши и садашњи ђаци одувек су низали успехе на такмичењима, и то не само из физике. Њихови највећи успеси су учешћа на Међународним олимпијадама из физике, информатике и астрономије и астрофизике, са којих су донели шест сребрних и три бронзане медаље, не рачунајући јуниорске олимпијаде.

Након завршетка средње школе, многи бивши ученици искористили су перспективе које Одељење нуди, уписали и завршили разнолике факултете, а затим нашли посао у науци, образовању, индустрији, медицини. Неки од бивших „специјалаца“ су данас изузетни програмери, али и спортисти и музичари. Велики број њих запослен је на најодговорнијим местима. Велики број бивших „специјалаца“ налази се на школовању и усавршавању у разним градовима света. САД, Италија, Португал и Немачка су само неке од земаља у којима они са успехом живе и раде.

Ако желите да постанете део нове генерације ученика овог одељења, Департман за физику и Гимназија “Светозар Марковић” сваке године организују бесплатну припремну наставу за упис у “специјално” Одељење за физику.

Специјално издање, поводом обележавања 15 година Одељења за физику
(цредитс: Н. Филиповић / Департман за физику)
Постер поводом обележавања 15 година “Специјалног” одељења, 2018. година
(цредитс: Н. Филиповић / Департман за физику)