Počinje FIZNIŠ – Gradska škola fizike za srednjoškolce

Ovog novembra počinje sa radom Gradska škola fizike – FIZNIŠ, namenjena učenicima srednjih škola sa teritorije grada Niša. U okviru škole, koja će trajati do aprila 2019. godine, srednjoškolci će imati priliku da učestvuju u izradi eksperimentalnih vežbi i računskih zadataka iz fizike, prisustvuju naučno-popularnim predavanjima, i druže se sa naučnicima od kojih mogu dobiti informacije iz prve ruke o dostignućima savremene nauke.

Gradsku školu fizike za srednjoškolce organizuju Društvo fizičara Niš, Podružnica Društva fizičara Srbije Nišavskog okruga i Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. Aktivnosti škole biće realizovane u prostorijama Departmana za fiziku, i na prvom mestu biće posvećene onim učenicima koji nisu uključeni u pojačano obrazovanje koje postoji u specijalizovanim odeljenjima. Finansijska sredstva za realizaciju ovog projekta obezbeđena su od strane Kancelarije za mlade Grada Niša, a deo troškova pokriće i Prirodno-matematički fakultet u Nišu.

U okviru FIZNIŠ-a, učenici će moći da se pripremaju za takmičenja kroz izradu računskih zadataka, da se upoznaju sa radom u laboratorijama fizike, i da prisustvuju predavanjima o aktuelnim naučnim temama na pristupačan način. Pored redovnih školskih sadržaja iz fizike, učenicima se nudi dodatno naučno obrazovanje i informacije iz prve ruke o naučnim rezultatima značajnim za svakodnevni život. Na ovaj način, omogućava im se da prodube znanja i osnaže sposobnosti neophodne za uspešan nastavak obrazovanja na odgovarajućim fakultetima, kao i da aktivno učestvuju u razvoju grada uopšte.

Prema rezultatima dosadašnjih PISA testiranja, pokazalo se da učenici iz Srbije poseduju manja praktična znanja od većine svojih vršnjaka iz drugih zemalja. Ovo je glavni razlog zbog čega je u okviru Gradske škole fizike velika pažnja posvećena praktičnom radu u laboratoriji. Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta poseduje nekoliko laboratorija za opšte kurseve fizike koje će u realizaciji pomenutog cilja biti od izuzetne koristi.

FIZNIŠ nije prva aktivnost ovog tipa organizovana u Nišu. Na prostoru grada se već dugi niz godina organizuju popularna predavanja za učenike svih uzrasta, a Gradska škola fizike postojala je u sličnom obliku na teritoriji Niša u periodu od 2000. do 2012. godine, sa ciljem pripreme za takmičenja učenika osnovnih i srednjih škola. Pored toga, jedna od važnih aktivnosti u organizaciji fizičara Nišavskog okruga je i Zimski kamp fizike, kojih je do sada održano ukupno 12. Jedan od najvidljivijih i najvažnijih rezultata rada Podružnice i Društva fizičara Niš je gimnazijsko Odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku, koje ove godine obeležava 15 godina postojanja.

Način prijave za FIZNIŠ, kao i detaljan plan rada škole biće uskoro poznat.