Treći seminar u organizaciji Niš Young Minds Section

U četvrtak 7. novembra sa početkom u 20 časova, zakazan je treći po redu termin seminara od predvinjenih pet u okviru koga se održavaju naučno-popularna predavanja namenjena širokoj javnosti na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu. Seminar u organizaciji odseka “Niš Young Minds Section” i Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, ima za cilj edukaciju i obaveštavanje učenika i studenata, kao i svih zainteresovanih o aktuelnim istraživanjima vezanim za nauku – prvenstveno fiziku i tehnologiju.

U četvrtak biće održana sledeća predavanja:

Fizika ljudskog organizma – Primena fizike u medicini

Predavač: Marko Stojanović, asistent za UNO Fizika na Medicinskom fakultetu u Nišu.

Apstrakt: fizičke zakonitosti u osnovi funkcionisanja ljudskog organizma pružaju mogućnost da se određeni sistemi, procesi i pojave u organizmu opišu preko adekvatnih fizičkih modela. Na ovom predavanju će biti detaljno prikazan jedan od konkretnih modela i njegova analiza, u cilju da se ukaže na ulogu fizike u medicinskim naukama.

“Da li fizički svet opažamo onakvim kakav zaista jeste?”

Predavač: Miljan Jović, Master psiholog, istraživač u Laboratoriji za psihološka istraživanja u Nišu.

Apstrakt: na predavanju razgovaraćemo o tome koje su mogućnosti naših čula, a koja su ograničenja, pomoću kojih psihofizičkih metoda merimo osetljivost ljudi, na koji način psihološki faktori utiču na ono što opažamo, kako socijalni činioci i kultura utiču na naše opažanje, kako nastaju optičke iluzije i još mnogo toga. Između ostalog, posvetićemo pažnju i čuvenom internet fenomenu belo-zlatne/plavo-crne haljine i odgovorićemo na pitanje kako dolazi do toga da na jednoj istoj slici neki ljudi vide belo-zlatnu, a neki plavo-crnu haljinu i koji mehanizmi stoje u osnovi ovog fenomena.

Predavanja su otvorena za sve zainteresovane i ulaz je slobodan.

“Izmedju redova i van okvira: Seminar za mlade i ambiciozne fizičare” je projekat odseka ‘’Niš Young Minds Section” čije finansiranje je odobrilo Evropsko društvo fizičara (EPS) i ima za cilj promociju nauke, ukazivanje na međusobnu povezanost fizike i drugih naučnih disciplina i podsticanje mladih umova na kreativnost i istraživački rad. Projekat je takođe podržan od strane Departmana za fiziku, Društva fizičara Niš i SEENET-MTP mreže.

’’Niš Young Minds Section” je odsek u okviru projekta Evropskog društva fizičara ‘’EPS Young Minds’’ koji ima za cilj popularizaciju nauke i međusobnu saradnju mladih naučnika širom sveta. Oformljen je 22. jula 2019. godine od strane studenata tadašnje druge godine Osnovnih akademskih studija Departmana za fiziku u Nišu.

Više informacija možete naći na sajtu enjoyphysics.com.