Велика коњункција Јупитера и Сатурна

Вечерас (понедељак 21. децембра 2020) две највеће планете Сунчевог система, Јупитер и Сатурн, на небу ће изгледати врло близу. Кад падне мрак, на западу, ниско на хоризонту сијаће сјајни Јупитер а близу поред њега налазиће се Сатурн.

Привидно растојање између ове две планете износиће само 0,1 лучни степен, тј. 6 лучних минута.

Ако вам није јасно шта ови бројеви значе можда вам буде јасније ако знате да је 6 лучних минута отприлике 1/5 диска пуног Месеца а да људско око има “резолуцију” од 1 лучног минута, тј. минимално растојање на ком око може да разликује два објекта је око 1 лучног минута. У познатим димензијама, на Земљи, угаону величину од 1 лучног минута има фудбалска лопта на растојању од отприлике 756 метара.

1 лучни минут (извор Wикипедиа)

Током сутрашње велике коњункције Јупитера и Сатурна ова два гасовита џина прићиће на привидно растојање фудбалске лопте која би се налазила на растојању од 125 метара!

Јупитер и Сатурн, композиција

У (популарној) астрономији појам коњункција најчешће означава било који догађај у коме се два, или више, објекта групишу и налазе на небу налазе на врло малом растојању. Најчешће су то планете, Сунце и/или Месец, а често им се придружи и нека звезда. У астрономији ова појава се тачније назива аппулсе, а значење појма коњункција је нешто другачије и означава кад два објекта имају исту ректасцензију.

Појава коњункције и привидно приближавање планета, или неких других објеката, најчешће не доводи до значајне промене правог растојања између тела које учествују у коњункцији.

Положај Јупитера и Сатурна у Сунчевом систему. Стрелица означава смер кретања планета око Сунца (извор: НАСА / ЈПЛ-Цалтецх)

Током коњункције Јупитера и Сатурна ове две планете ће бити на растојању од око 740.000 км (гледано са Земље, Сатурн је отприлике на два пута већем растојању него Јупитер).

У астрономском смислу ова коњункција нема велики значај али реч је о врло ретком догађају који је атрактиван за посматрање и може се видети голим оком!

Последњи пут Јупитер и Сатурн су били оволико близу пре око 400 година. Године 1960. Галилео Галилеј први пут је дурбин окренуо ка небу и тако је настао телескоп. Убрзо након првих телескопских посматрања Галилео Галилеј је открио четири највећа Јупитера сателита – Ио, Европу, Ганимед и Калисто, касније названа “Галилејеви сателити”.

Само 13 година након прве употребе телескопа у астрономији, тачније 1623. године, Јупитер и Сатурн били су оволико близу на небу (4 лучна минута). Међутим, током ове велике коњункције Јупитер и Сатурн били су близу Сунцу и услови су били изузетно неповољни за посматрање.

Последња велика коњункција Јупитера и Сатурна, која је била “по мраку”, и могла је да се посматра, десила се пре 800 година (1226. године)!

Положај Јупитера и Сатурна током јесени 2020. године

У просеку коњункције Јупитера и Сатурна одигравају се на сваких 20 година (период обиласка Сатуна око Сунца је око 30, док је Јупитера око 12 година). Међутим, привидно растојање између две планете је најчешће много веће него овогодишње а коњункције некад настају привидно близу Сунца и тада посматрање није могуће.

Претходна коњункција Јупитера и Сатурна забележена 28. маја 2000. године. До 2100. године биће неколико коњункција 31. октобра 2040. године, 4. априла 2060, 15. марта 2080 и 18. септембра 2100. године. Следећа коњункција по изгледу упоредива са овогодишњом биће тек она 2080. године.

Током претходних месеци Сатун и Јупитер полако су се приближавали на небу. Виде се ниско на западу, релативно кратко након заласка Сунца. Минимум растојања достићиће 21. децембра а затим ће наставити поново да се удаљавају. Иако је коњункција краткотрајан процес и наступиће у тачно 14:24 х по нашем времену овом периоду Јупитер и Сатурн су врло атрактивни за посматрање.

Симулација посматрања коњункције кроз кроз окулар телескопа (извор: Стеллариум)

Посматрање је могуће и голим оком али је још боље ако имате двоглед или мањи телескоп. Како је реч о изузетно сјајним објектима није их могуће промашити. Посматрани телескопом са увећањем до око 100 пута, у време коњункције, обе планете бити истовремено у видном пољу телескопа.

Нажалост током претходних вечери услови за посматрање често нису били повољни. Ако облаци, магла или загађени ваздух ни сутра не дозволе да видите овај сусрет Јупитера и Сатурна пробајте и наредних дана. Искористите прво ведро вече и први мрак и погледајте ова два гасовита џина.

Због тренутне епидемиолошке ситуације у земљи Департман за физику ПМФ-а у Нишу и Астрономско друштво “Алфа” неће организовати јавно посматрање.

Ако не успете у 2021. години очекују нас нове коњункције других планета.

Ипак, оне неће бити атрактивне као овогодишња велика конкункција Јупитера и Сатурна. За следећу велику коњункцију (исто 6 лучних минута) побринуће се Сатурн и Венера 30. јануара 2048. године.