47. Међународна олимпијада из физике

На 47. Међународној олимпијади из физике ученици из Србије постигли су изузетан успех освајањем једне златне, једне сребрне и три бронзане медаље. Михајло Спорић, матурант Математичке гимназије у Београду, освојио је прву златну медаљу за Србију на овом такмичењу после 7 година. Сребрну медаљу је освојио Душан Новичић, такође матурант Математичке гимназије, а бронзане медаље су освојили Милоје Ђукановић, матурант Гимназије „Вук Караџић“ у Лозници, као и ученици 3. разреда Математичке гимназије Вук Радовић и Душан Ђорђевић.

47. Међународна олимпијада из физике за ученике средњих школа је одржана од 11. до 17. јула 2016. године у Цириху у Швајцарској. Домаћини олимпијаде су заједнички били Швајцарска и Лихтенштајн. На такмичењу је учествовало око 400 ученика из 85 земаља који су изабрани на основу успеха на националним такмичењима у својим земљама.

Екипа Србије за 47. Међународну олимпијаду из физике је одређена на основу резултата Српске физичке олимпијаде одржане 6-7. маја 2016. у Београду која је завршно такмичење циклуса такмичења ученика средњих школа из физике који укључује школско, општинско, окружно и државно такмичење на којима учествује неколико хиљада средњошколаца. Екипу су чинили:

• Михајло Спорић, Математичка гимназија, Београд, 4. разред, златна медаља
  • Душан Новичић, Математичка гимназија, Београд, 4. разред, сребрна медаља
  • Душан Ђорђевић, Математичка гимназија, Београд, 3. разред, бронзана медаља
  • Вук Радовић, Математичка гимназија, Београд, 3. разред, бронзана медаља
  • Милоје Ђукановић, Гимназија „Вук Караџић“, Лозница, 4. разред, бронзана медаља

Стручни руководиоци екипе су били доцент др Божидар Николић са Физичког факултета у Београду и Владан Павловић са Природно-математичког факултета у Нишу.

Завршне двонедељне припреме олимпијске екипе одржане су од 6. до 17. јуна на Физичком факултету у Београду и Институту за физику у Београду.

За успехе ученика су поред њих самих заслужни и њихови наставници – Душану Новичићу и Михајлу Спорићу су предавали Александра Димић и Игор Салом, Душану Ђорђевићу су предавали Наташа Чалуковић и Јовица Милисављевић, Вуку Радовићу Катарина Матић, а Милоју Ђукановићу Мирослав Ристановић.

Златна медаља Михајла Спорића је прва златна медаља за Србију после 7 година и олимпијаде у Мексику кад је Никола Шибалић освојио злато. Овогодишњим успехом укупан биланс награда ученика из наше земље на Међународној олимпијади из физике се повећао на 5 златних, 23 сребрне, 55 бронзаних медаља и 49 похвала.

Задатке са такмичења можете погледати овде.

(Извор: такмицења.ипб.ац.рс)