Međunarodni dan žena koji se obeležava 8. marta svake godine predstavlja praznik kojim se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog pola.
Slično, ako ne i mnogo teže, kao i u drugim oblastima one su i u nauci stigle do izuzetno važnih rezultata i otkrića – otkrile su pulsare, pronašle prve dokaze za tamnu materiju, među prvima istraživale radioaktivnost, nuklearnu fisiju, matematiku, napisale prvi kompjuterski program, pronašle prvi bug (bubu), i još mnogo toga.
One su neke od najpoznatijih žena u nauci.
Sa sličnim ciljem kao i 8. mart, oko mesec dana ranije svake godine širom sveta obeležava se kao Međunarodni dan žena i devojaka u nauci.
Ideja za Međunarodni dan žena i devojaka u nauci potekla je od Komisije Ujedinjenih nacija za status žena. Na 55. zasedanju ove Komisije, 14. marta 2011. godine, usvojen je izveštaj sa zaključcima pristupu i učešću žena i djevojaka u obrazovanju, nauci i tehnologiji, kao i o promovisanju ravnopravnog položaja zapošljavanju žena i uslovima rada u ovim oblastima. Decembra 2013. godine Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju o nauci, tehnologiji i inovacijama u kojoj je navedeno da je puna i jednaka dostupnost i učešće u nauci, tehnologiji i inovacijama za žene i djevojčice svih uzrasta imperativ za postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i djevojaka u ovim oblastima. Dve godine kasnije, 22. decembra 2015. godine na zasedanju Generalne skupštine UN usvojena je rezolucija kojom je 11. februar proglašen za Međunarodni dan žena i devojaka u nauci.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena 2020 godine u okviru COST akcije QG-MM Quantum gravity phenomenology in the multi-messenger approach (CA18108), u kojoj učestvuju i nastavnici sa našeg Departmana, pripremljeni su slajdovi o nekim od značajnih žena u nauci. Aktivnosti QG-MM akcije možete da pratite i na Facebook stranici ili Twitter profilu.