Међународни дан жена који се обележава 8. марта сваке године представља празник којим се славе економска, политичка и друштвена достигнућа припадница женског пола.
Слично, ако не и много теже, као и у другим областима оне су и у науци стигле до изузетно важних резултата и открића – откриле су пулсаре, пронашле прве доказе за тамну материју, међу првима истраживале радиоактивност, нуклеарну фисију, математику, написале први компјутерски програм, пронашле први буг (бубу), и још много тога.
Оне су неке од најпознатијих жена у науци.
Са сличним циљем као и 8. март, око месец дана раније сваке године широм света обележава се као Међународни дан жена и девојака у науци.
Идеја за Међународни дан жена и девојака у науци потекла је од Комисије Уједињених нација за статус жена. На 55. заседању ове Комисије, 14. марта 2011. године, усвојен је извештај са закључцима приступу и учешћу жена и дјевојака у образовању, науци и технологији, као и о промовисању равноправног положаја запошљавању жена и условима рада у овим областима. Децембра 2013. године Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију о науци, технологији и иновацијама у којој је наведено да је пуна и једнака доступност и учешће у науци, технологији и иновацијама за жене и дјевојчице свих узраста императив за постизање родне равноправности и оснаживање жена и дјевојака у овим областима. Две године касније, 22. децембра 2015. године на заседању Генералне скупштине УН усвојена је резолуција којом је 11. фебруар проглашен за Међународни дан жена и девојака у науци.
Поводом обележавања Међународног дана жена 2020 године у оквиру ЦОСТ акције QГ-ММ Qуантум гравитy пхеноменологy ин тхе мулти-мессенгер аппроацх (ЦА18108), у којој учествују и наставници са нашег Департмана, припремљени су слајдови о неким од значајних жена у науци. Активности QГ-ММ акције можете да пратите и на Фацебоок страници или Тwиттер профилу.