Балканска Школа и Конференција БСW2018

Серија Балканских Радионица и Школа чини део оригиналног пројекта Мреже математичке и теоријске физике Југоисточне Европе (Соутхеастерн Еуропеан Нетwорк ин Матхематицал анд Тхеоретицал Пхyсицс – СЕЕНЕТ-МТП), започете 2003. године, инициране од стране професора са Департмана за физику, ПМФ у Нишу и Института „Макс Планк“ у Минхену.

Овогодишња Школа и Конференција су најважнији догађаји у 2018. години у организацији СЕЕНЕТ-МТП Мреже и њеног Центра-Канцеларије у Нишу.

Основана у Врњачкој Бањи за време Балканске радионице (БW2003), Мрежа је настала ради повезивања научне заједнице Југоисточне Европе, и њеног даљег повезивања са заједницама научника Европе и света. Свих 15 година постојања Мрежа и њена Канцеларија доприносе развоју свих облика сарадње у региону. Мрежа окупља 23 научне институција из 11 земаља региона, као и 13 партнерских институција широм света и око 450 индивидуалних чланова.

Школа БС2018 ће окупити више од 40 студената докторских студија из десет земаља (Бугарска, Чешка, Грчка, Пољска, Румунија, Словенија, Турска, Украјина, Венецуела и Србија). Током шест дана трајања школе они ће имати прилике да прате предавања, вежбе и презентују своје прве резултате о физици честица, струнама, суперсиметрији, црним рупама, настанку космичких структура, инфлацији и космологији. Предавачи ће бити водећи истраживачи и професори из водећих институција у Европи: Паоло Цреминелли (ИЦТП, Трст, Италија), Емилиан Дудас (ЦПХТ, Париз, Француска), Ласха Березхиани (ЛМУ-МПИ, Минхен, Немачка), Кyриакос Пападодимас и Сергеy Сибирyаков (ЦЕРН, Женева. Швајцарска) и други. Гостујуће предавање на школи БС20018 одржаће Алеxеи Старобинскy (Ландау институт, Москва, Русија), један од твораца теорије космолошке инфлације.

БС2018 је завршна, пета, школа за студенте докторских студија која се организује у оквиру првог трогодишњег циклуса ЦЕРН – СЕЕНЕТ-МТП “ПхД траининг програм-а“, који заједно од 2015. године реализују ЦЕРН и СЕЕНЕТ-МТП мрежа. Дугогодишња сарадња ЦЕРН-а и СЕЕНЕТ-МТП озваничена је Уговором о научној и техничкој сарадњи који су марта 2017. године потписали Ђан Ђудиче (ЦЕРН, Женева) и Горан Ђорђевић (СЕЕНЕТ-МТП, Ниш). У оквиру овог тренинг програма до сада су одржане четири школе: Супергравитација – Београд (2015), Модерни аспекти квантне теорије поља – Букурешт (2015), Рачунарске методе у космологији и општој теорији релативности – Темишвар (2016) и Нови трендови у теорији високих енергија – Софија (2017). У овом програму је до сада је учествовало више од 80 студената докторских и мастер студија.

Радионица-конференција БW2018 „Теорија поља и рани свемир“ се надовезује на серију Балканских радионица коју чине оне у Врњачкој Бањи 2003, 2005. и 2013. године, у Кладову 2007, Београду и Нишу 2009, као и 2011. у Доњем Милановцу. Одржана су бројна предавања из актуелних области физике од стране водећих стручњака са водећих институција у свету – ЦЕРН, ИЦТП, бројних престижних универзитета из САД, Европе и из свих земаља региона. Такође, учешће у радионицама су узимали и бројни студенти, углавном из Европе.

Тема конференције БW2018 је разматрање отворених проблема и перспектива у физици честица и космологији, и као и увек, у регионалној и међурегионалној сарадњи у науци и образовању. Неке од ужих области које ће бити разматране на овом скупу, који ће окупити више од 50 истраживача из око 20 земаља, су физика честица, космологија, тамна материја и енергија, гравитација, гравитациони таласи и додатне димензије, теорија струна итд.

Школу и Конференцију организују СЕЕНЕТ-МТП Мрежа – Канцеларија и Центар у Нишу, Природно-математички факултет у Нишу и Крајови, у непосредној сарадњи и уз финансијску подршку ЦЕРН из Женеве, Швајцарска и Међународног центра за теоријску физику (ИЦТП) из Трста, Италија. Ови скупови се одржавају у координацији и сарадњи са Универзитетом у Нишу у склопу обележавања Дана Универзитета, и уз логистичку подршку Друштва физичара Ниш.

Највеће појединачне подршке долазе од стране Централне Европске Иницијативе (ЦЕИ), организације која окупља 18 земаља Европе и института ИЦТП из Трста, ЦЕРН и Европског друштва физичара (Милуз, Француска). Очекује се одређена подршка Министарства за просвету, науку и технолошки развој Републике Србије.

Током скупова ће бити организована популарна предавања и серија округлих столова са предавачима из ЦЕИ, УНЕСЦО, Европског физичког друштва (ЕПС), Балканске уније физичара (БПУ) и других. Развој националне научне и образовне политике игра кључну улогу у изградњи одрживог друштва, заснованог на стручности и знању. У току скупова на Универзитету у Нишу биће свечано обележена и два јубилеја: „50 година Европског друштва физичара“ и „15 година Мрежа математичке и теоријске физике за Југоисточну Европу“.