Kako smo posmatrali Perseide sa Vidojevice

Autor teksta: Mihailo Karalić, student OAS Fizika

U nedelju, 11. avgusta 2024. godine, na lokaciji Beli Kamen, održan je događaj „Posmatramo Perseide na Vidojevici!“.

U periodu od 20 časova do ponoći, kroz istorijske mitove i legende (i malo fizike :D) posetioci su se bolje upoznali sa Perseidima, ali i sa drugim astronomskim događajima i fenomenima. Pod otvorenim, vedrim nebom kroz objektive fotoaparata i teleskopa zabeležene su uspomene koje ćemo pamtiti barem do sledećeg puta. Uz laganu ambijentalnu muziku koju su organizatori pažljivo odabrali, uživali smo cele večeri. Što bi se reklo, „jedno pravo audio-vizuelno iskustvo“!

Prva rečenica koja se vrlo često mogla čuti prilikom dolaska posetilaca na ovaj lokalitet je „Vau! Pogledaj nebo čoveče!“. I to je skroz opravdana reakcija. Beli Kamen je vrlo povoljna lokacija za posmatračku astronomiju zbog veoma slabog svetlosnog zagađenja. Prema sajtu www.lightpollutionmap.info, sjaj neba u zenitu (tačka na nebeskoj sferi koja se nalazi na pravcu, a u suprotnom smeru od delovanja sile Zemljine teže u određenom mestu) je oko 21.7 magnituda po kvadratu lučne sekunde. U gradu je u proseku oko 18 magnituda po kvadratu lučne sekunde. Da napomenemo: da bi se Mlečni Put video golim okom, potrebno je da sjaj neba bude veći od 20.2 magnituda po kvadratu lučne sekunde.

Fotografija sa sajta www.lightpollutionmap.info

Naravno, svi prisutni (astro)fotografi te večeri imali su samo jedan cilj – napraviti fotografiju na kojoj se vide i Mlečni Put i „zvezda padalica“ koja prolazi pored njega. Neki smo bili te sreće da svaki put podešavamo fotoaparat ili nameštamo kompoziciju fotografije baš kada „proleti“ neki meteor. Kada čujete uzvike „Vau!“, znajte da je već kasno za podizanje pogleda uvis i pritiskanje okidača na fotoaparatu. Ako ste i vi bili slične sreće, bez brige. Perseidi će biti tu i sledeće godine u isto vreme :)!

Mada, moram priznati da ni fotografija „čistog“ Mlečnog Puta ne izgleda loše :D.

Mlečni put sa Vidojevice (foto: M. Karalić)

Događaj su organizovali Nevladina organizacija Carpe Noctem, Astronomska opservatorija Beograd i Astronomsko društvo „Alfa“ iz Niša, a podršku događaju i celokupnoj inicijativi pružaju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Grad Prokuplje i Centar za promociju nauke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *