Како смо посматрали Персеиде са Видојевице

Аутор текста: Михаило Каралић, студент ОАС Физика

У недељу, 11. августа 2024. године, на локацији Бели Камен, одржан је догађај „Посматрамо Персеиде на Видојевици!“.

У периоду од 20 часова до поноћи, кроз историјске митове и легенде (и мало физике :Д) посетиоци су се боље упознали са Персеидима, али и са другим астрономским догађајима и феноменима. Под отвореним, ведрим небом кроз објективе фотоапарата и телескопа забележене су успомене које ћемо памтити барем до следећег пута. Уз лагану амбијенталну музику коју су организатори пажљиво одабрали, уживали смо целе вечери. Што би се рекло, „једно право аудио-визуелно искуство“!

Прва реченица која се врло често могла чути приликом доласка посетилаца на овај локалитет је „Вау! Погледај небо човече!“. И то је скроз оправдана реакција. Бели Камен је врло повољна локација за посматрачку астрономију због веома слабог светлосног загађења. Према сајту www.лигхтполлутионмап.инфо, сјај неба у зениту (тачка на небеској сфери која се налази на правцу, а у супротном смеру од деловања силе Земљине теже у одређеном месту) је око 21.7 магнитуда по квадрату лучне секунде. У граду је у просеку око 18 магнитуда по квадрату лучне секунде. Да напоменемо: да би се Млечни Пут видео голим оком, потребно је да сјај неба буде већи од 20.2 магнитуда по квадрату лучне секунде.

Фотографија са сајта www.лигхтполлутионмап.инфо

Наравно, сви присутни (астро)фотографи те вечери имали су само један циљ – направити фотографију на којој се виде и Млечни Пут и „звезда падалица“ која пролази поред њега. Неки смо били те среће да сваки пут подешавамо фотоапарат или намештамо композицију фотографије баш када „пролети“ неки метеор. Када чујете узвике „Вау!“, знајте да је већ касно за подизање погледа увис и притискање окидача на фотоапарату. Ако сте и ви били сличне среће, без бриге. Персеиди ће бити ту и следеће године у исто време :)!

Мада, морам признати да ни фотографија „чистог“ Млечног Пута не изгледа лоше :Д.

Млечни пут са Видојевице (фото: М. Каралић)

Догађај су организовали Невладина организација Царпе Ноцтем, Астрономска опсерваторија Београд и Астрономско друштво „Алфа“ из Ниша, а подршку догађају и целокупној иницијативи пружају Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Град Прокупље и Центар за промоцију науке.

Леаве а Реплy

Yоур емаил аддресс wилл нот бе публисхед. Реqуиред фиелдс аре маркед *