Najava predavanja “Nobelova nagrada za fiziku 2022. godine”

U sredu 21. decembra Departman za fiziku PMF-a u Nišu i Katedra za teorijsku fiziku i primene organizuju predavanje

Nobelova nagrada za fiziku 2022. godine

Predavač će biti prof. dr Miroljub Dugić (redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Kragujevcu). Predavanje počinje u 12:00 h u sali br. 100 („Svečana sala“), PMF-a u Nišu. Profesor Dugić je već duži niz godina jedan od vodećih istraživača u oblasti Kvantne mehanike u Srbiji. Obavio je nekoliko studijskih boravaka u istraživačkoj grupi Prof. Antona Cajlingera u Beču, koji je jedan od dobitnika Nobelove nagrade za fiziku za 2022. godinu.

Dobitnici Nobelove nagrade za fiziku 2022. godine: Alen Aspe, Džon Klauzer i Anton Cajlinger
(ilustracija: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach)

Ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku podelili su Alen Aspe, Džon Klauzer i Anton Cajlinger. U saopštenju Nobelovog komiteta za fiziku navedeno je da se njima Nobelova nagrada dodeljuje “za eksperimente sa spletenim fotonima, potvrdu narušenja Belovih nejednakosti i pionirski rad na kvantnoj informatici”. Na predstojećem predavanju posetioci će imati priliku da se upoznaju sa istorijom kvantne mehanike i istraživanjima koja su dovela do ovogodišnje Nobelove nagrade.