Департман за физику је и ове године активно учествовао у Европској манифестацији „Ноћ истраживача 2016“, која је одржана 30.09.2016. године у више градова Србије (Ниш, Пирот, Крагујевац, Нови Сад, Београд…). Поставка Мистична веза звука и покрета је презентована у Нишкој тврђави, а интерактивна поставка Физика за све је представљена публици у Пироту. Поред поставки је одржано и предавање Наши заборављени великани или какав смо ми то народ? после кога су заинтересовани посетиоци могли да обиђу Лабораторију за астрономију, астрофизику и астробиологију Департмана за физику, као и опсерваторију на крову факултета.
Мистична веза звука и покрета – ласерска харфа. Тежња људског рода за слободом и бољим животом се, од најранијих цивилизација до савременог доба, најбоље манифестује кроз непрестана кретања и сеобе. Током тих миграција, људи са собом носе и културолошки запис места свога порекла, који се меша и уграђује у културу нове средине. Идеја наше поставке је да повежемо кретање и звук, на савремен начин, помоћу система ласерских зрака и детектора. Крећући се кроз замишљене просторе, посетиоци ће моћи да сазнају нешто више о физичким процесима у ласерима и детекторима, као и о настанку и преношењу звука.
Физика за све – интерактивна поставка. Закорачимо у чудесни свет физике кроз огледе који на једноставан начин описују магнетне и оптичке особине средине. Стартујте магнетни воз, заротирајте „магнетно“ срце, пропустите ласерски зрак кроз млаз воде. Упознајте моћ светлости, играјте се са ласерима, направите једноставан холограм. Додирните муњу, присуствујте бежичном паљењу сијалице и завирите у магичну куглу. Поделите са нама европски дух ноћи истраживача.
Наши заборављени великани или какав смо ми то народ? Предавање има за циљ да се пре свега наши млади људи упознају са животом и делом оних наших научника који су дали светски допринос развоју науке, а којих се данас или све мање сећамо или уопште не сећамо. Током предавања биће речи о Николи Тесли, Милутину Миланковићу, Михајлу Пупину, Павлу Савићу, Атанасију Стојковићу. На пример Атанасије Стојковић је написао прву књигу о метеоритима на свету, а Павле Савић је пионир у области истраживања фисије. Снимак овог предавања можете да погледате на Yоутубе-у.
Током посете опсерваторији сви заинтересовани кроз телескоп су могли да посматрају планетарну маглину (М57), зевездано јато (М13) и једну занимљиву двојну звезду (Доубле доубле)