“Отворена врата” опсерваторије на крову ПМФ-а (2022/23)

После дуже паузе АД Алфа и Лабораторија за астрофизику, астрономију и астробиологију Департмана за физику ПМФ-а у Нишу отварају своја врата за све заинтересоване љубитеље астрономије И организују телескопска посматрања.

Током наредних недеља, док временски и посматрачки услови дозвољавају, телескопска посматрања ће бити организована за мале групе (највише 5-10 људи) са крова ПМФ-а уз обавезну пријаву и тачно договарање термина. Након пријаве контактираћемо Вас у вези могућих термина (за групу је потребна само једна пријава). Формулар за пријаву се налази на крају овог текста.

Соларни телескоп Лунт (лево), Скywатцхер 200/1000 (у средини) и Меаде ЛX200 (десно) испред астрономске куполе на крову ПМФ-а

У плану је да посматрање буду могућа 1-2 пута недељно (најчешће радним данима). Предвиђено време за сваку групу је 20-30 минута.

У случају великог интересовања предност ће имати студенти ПМФ-а, као и они који се раније пријаве. За вечерње посматрање планирано је посматрање Месеца, Јупитера, Сатурна или неких других занимљивих објеката, док је за дневно посматрање планирано посматрање активности Сунца (кроз специјалан соларни телескоп).

Такође, током дневних посматрања заинтересовани посетиоци моћи ће да виде различите фотонапонске (ПВ) панеле који се налазе на крову ПМФ-а, и кроз разговор са наставницима и сарадницима Департмана за физику и Лабораторије за соларну енергетику упознају са принципом њиховог рада и применом ПВ система за добијање електричне енергије у урбаној средини.

У формулару за пријаву предложите дане у недељи који би Вам највише одговарали и време (за вечерња посматрања између 20:00 и 23:00 х; или од 10:00 до 15:00 за дневна посматрања). Због лакшег избора повољних посматрачких услова и планирања дана за посматрање препоручујемо да предложени дани буду бар недељу дана након пријаве.

“Отворена врата опсерваторија” организована су у оквиру пројекта “Како дохватити звезде?” који реализује АД Алфа, у сарадњи са Лабораторијом за астрофизику, астрономију и астробиологију Департмана за физику ПМФ-а у Нишу, уз финансијску подршку Центра за промоцију науке. Реализација пројектних активности почиње данас, 15. септембра, и трајаће 13 месеци, до октобра 2023. године. У овом период, осим научно-популарних предавања и посматрања на ПМФ-у планиране су посете школама у Нишу и околини, као и једнодневни програм “Буди астроном на један дан” намењен ученицима средњих школа и њиховом упознавању са практичним радом у астрономији (више информација ускоро!).

ВАЖНО: током трајања сезоне грејања могућност могућност посматрања је монимална. У овом периоду посматрања ће бити организована само у изузетним случајевима. Посматрачка сезона наставља се у другој половини априла.

[цонтацт-форм-7 ид=”3128″ титле=”ТелескопскоПосматрање2022″]