Пети семинар у организацији Ниш Yоунг Миндс Сецтион

У просторијама Стартап центра (Александра Медведева 14) у Нишу у среду 27. новембра са почетком у 19 часова одржаће се два предавања у организацији одсека “Ниш Yоунг Миндс Сецтион”. Посетиоци ће имати прилику да чују два научно-популарна предавања.

Прво предавање

Математика и физика – вреде ли једна без друге?

одржаће Петра Лакета, асистент на Департману за математику, ПМФ Ниш.

Након овог предавања др Јасмина Јекнић Дугић, ванредни професор на Департману за физику одржаће предавање

“Квантна физика – стварност или фикција?”

Учешће је бесплатно за све заинтересоване, али је због ограниченог броја места потребно пријавити се на nisyms@enjoyphysics.com најкасније до 27. новембра у 16 сати.

Ово је последњи, пети, термин семинара у оквиру пројекта у организацији одсека “Ниш Yоунг Миндс Сецтион”. Овај семинар је део пројеката одсека “Ниш Yоунг Миндс Сецтион” чије финансирање је одобрило Европско друштво физичара (ЕПС) и има за циљ промоцију науке, указивање на међусобну повезаност физике и других научних дисциплина и подстицање младих умова на креативност и истраживачки рад. Пројекат је такође подржан од стране Департмана за физику, Друштва физичара Ниш и СЕЕНЕТ-МТП мреже.

Ниш Yоунг Миндс Сецтион” је одсек у оквиру пројекта Европског друштва физичара ‘’ЕПС Yоунг Миндс’’ који има за циљ популаризацију науке и међусобну сарадњу младих научника широм света. Основан је 22. јула 2019. године од стране студената тадашње друге године Основних академских студија Департмана за физику у Нишу.

Више информација можете наћи на сајту ењоyпхyсицс.цом.

Апстракти предавања

Математика и физика – вреде ли једна без друге?
Петра Лакета

Често можемо чути да је математика само слушкиња физике, док са друге стране неки заступају мишљење како је математика краљица свих природних наука. Где лежи истина и у каквом су заправо односу ове две науке?

Квантна физика – стварност или фикција?
проф. др Јасмина Јекнић Дугић

Квантну теорију је пратио необичан развој – сама теорија се брже развијала него што су њени оснивачи могли пратити, тумачити и на крају прихватити све њене “парадоксе”. Једно од фундаменталних питања јесте како класични свет извире из квантног, ако се претпостави да је квантна механика универзална теорија, а нема експерименталних назнака да то није. Штавише, теорија квантне механике је у потпуности конзистентна са експерименталним резулатима. Међутим, њен најважнији експеримент од свих – наше свакодневно искуство-противуречи њеним постулатима. Разлог томе лежи у њеним темељним концептима који су одскакали од интуитивног поимања света, а које је изражено у форми класичне физике. Око њене интерпретације се нису сагласили ни највећи физичари XX века, а такво стање је остало и до данас. Међутим њен формализам је строго математички дефинисан, јасан, концизан и што је најбитније “ради”.