Peti seminar u organizaciji Niš Young Minds Section

U prostorijama Startap centra (Aleksandra Medvedeva 14) u Nišu u sredu 27. novembra sa početkom u 19 časova održaće se dva predavanja u organizaciji odseka “Niš Young Minds Section”. Posetioci će imati priliku da čuju dva naučno-popularna predavanja.

Prvo predavanje

Matematika i fizika – vrede li jedna bez druge?

održaće Petra Laketa, asistent na Departmanu za matematiku, PMF Niš.

Nakon ovog predavanja dr Jasmina Jeknić Dugić, vanredni profesor na Departmanu za fiziku održaće predavanje

“Kvantna fizika – stvarnost ili fikcija?”

Učešće je besplatno za sve zainteresovane, ali je zbog ograničenog broja mesta potrebno prijaviti se na nisyms@enjoyphysics.com najkasnije do 27. novembra u 16 sati.

Ovo je poslednji, peti, termin seminara u okviru projekta u organizaciji odseka “Niš Young Minds Section”. Ovaj seminar je deo projekata odseka “Niš Young Minds Section” čije finansiranje je odobrilo Evropsko društvo fizičara (EPS) i ima za cilj promociju nauke, ukazivanje na međusobnu povezanost fizike i drugih naučnih disciplina i podsticanje mladih umova na kreativnost i istraživački rad. Projekat je takođe podržan od strane Departmana za fiziku, Društva fizičara Niš i SEENET-MTP mreže.

Niš Young Minds Section” je odsek u okviru projekta Evropskog društva fizičara ‘’EPS Young Minds’’ koji ima za cilj popularizaciju nauke i međusobnu saradnju mladih naučnika širom sveta. Osnovan je 22. jula 2019. godine od strane studenata tadašnje druge godine Osnovnih akademskih studija Departmana za fiziku u Nišu.

Više informacija možete naći na sajtu enjoyphysics.com.

Apstrakti predavanja

Matematika i fizika – vrede li jedna bez druge?
Petra Laketa

Često možemo čuti da je matematika samo sluškinja fizike, dok sa druge strane neki zastupaju mišljenje kako je matematika kraljica svih prirodnih nauka. Gde leži istina i u kakvom su zapravo odnosu ove dve nauke?

Kvantna fizika – stvarnost ili fikcija?
prof. dr Jasmina Jeknić Dugić

Kvantnu teoriju je pratio neobičan razvoj – sama teorija se brže razvijala nego što su njeni osnivači mogli pratiti, tumačiti i na kraju prihvatiti sve njene “paradokse”. Jedno od fundamentalnih pitanja jeste kako klasični svet izvire iz kvantnog, ako se pretpostavi da je kvantna mehanika univerzalna teorija, a nema eksperimentalnih naznaka da to nije. Štaviše, teorija kvantne mehanike je u potpunosti konzistentna sa eksperimentalnim rezulatima. Međutim, njen najvažniji eksperiment od svih – naše svakodnevno iskustvo-protivureči njenim postulatima. Razlog tome leži u njenim temeljnim konceptima koji su odskakali od intuitivnog poimanja sveta, a koje je izraženo u formi klasične fizike. Oko njene interpretacije se nisu saglasili ni najveći fizičari XX veka, a takvo stanje je ostalo i do danas. Međutim njen formalizam je strogo matematički definisan, jasan, koncizan i što je najbitnije “radi”.