У четвртак, 12. септембра 2024. године, са почетком у 19:30 часова, Астрономско друштво „Алфа“ и Департман за физику Природно-математичког факултета у Нишу организују предавање
Шта би било кад га не би било или зашто нам је Месец толико битан?
Предавач ће бити проф. др Драган Гајић, редовни професор у пензији, Природно-математичког факултета у Нишу.
Предавање ће бити одржано у Амфитеатру Природно-математичког факултета. Приступ је слободан.
Ако временски услови дозволе, након предавања (око 21:00 х) планирано је телескопско посматрање са паркинга ПМФ-а. У оквиру Међународне ноћи посматрања Месеца планирано је посматрање Месеца и планете Сатурн.
О предавању: Људи су одувек били свесни великог значаја Месеца, што је уткано у културно, религијско, историјско, сазнајно наслеђе вероватно свих народа на планети. У лаичкој јавности углавном не постоји свест да његово постојање има много дубљи и значајнији утицај на нашу планету, па самим тим, и на њену биосферу. Управо због тога је питање у наслову овог предавања сувисло. Физички утицаји Месеца на нашу планету допринели су да је живот на њој настао, развијао се и опстао. Током историје Месец се сударао са огромним бројем космичких објеката, о чему данас сведоче милиони кратера на његовој површини. Да га није било, велика је вероватноћа да би много таквих тела завршило на Земљи. То би могло драстично да промени геофизичке услове на њој, а то би битно утицало на развој и опстанак биосфере. Гравитационом интеракцијом са Земљом он је битно утицао на стабилност и карактеристике њеног кретања, што се огледа, пре свега, кроз прецесију и нагиб њене осе ротације. Ова интеракција битно доприноси режиму плима и осека и појавама које се са њима повезују. Ови процеси детерминишу климатске обрасце, тектонику и вулканизам, водни режим на планети. Његово споро удаљавање подразумевало је адаптацију живих организама на постепене промене, али је то лимитирано кумулативним ефектима, што временом може да угрози опстанак живота на Земљи или да битно промени његове форме. Нагли, експлозивни нестанак Месеца, који би могао бити узрокован, готово невероватним, сударом са нпр. неком лутајућом планетом, довео би до радикалних промена на Земљи и врло брзе екстинкције живог света. На сву срећу, вероватноћа да се тако нешто догоди је занемарљива.