“Svet oko nas na različitim talasnim dužinama”

U sredu, 14. decembra, u Svečanoj sali Gimnazije Pirot održano je predavanje “Svet oko nas na različitim talasnim dužinama”.

Predavač je bio prof. dr Ljubiša Nešić, redovni profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Nišu, koji je neposredno pred početak predavanja gostovao na lokalnoj televiziji TV Pirot.

Prema njegovim rečima, predavanje se bazira na činjenici da naše čulo vida može da crpi informacije o predmetima oko nas samo na osnovu vidljivog dela spektra elektromagnetnog zračenja.

Interesantno je videti kako jedni isti predmeti izgledaju ako ih ‘posmatramo’ u delu spektra koji nije vidljiv ljudskom oku“, dodao je prof. Nešić.

U pomenutom gostovanju, profesor se dotakao položaja fizike u društvu i životu uopšte, kao i saradnje Departmana za fiziku PMF-a u Nišu sa školama i podružnicama Društva fizičara Srbije iz Niša i Pirota.

“Ovo predavanje ima za cilj da promoviše fiziku i popularizuje njenu poziciju, ulogu i značaj u čitavom našem društvu”, naglasio je profesor.

Kompletno gostovanje prof. Nešića možete pogledati u videu počev od 2:36.