У склопу активности на фестивалу “Наук није баук 8”, у Великој сали Универзитета у Нишу у петак 1. априла 2016. године, са почетком, у 18 часова, одржаће се трибина ”Енергија, клима, опстанак”.
На трибина ће бити разматрана питања која су од виталног значаја за развој, али и опстанак савремене цивилизације. Најпре, ту је проблем енергетских потреба, које су све веће, а према анализама бројних научника, ресурси традиционалних (пре свега фосилних) извора енергије су у великој мери при крају. То намеће потребу да се у већој мери откривају и експлоатишу нови енергетски извори, који ће надоместити мањак енергије. Са друге стране очекује се да они ублаже или обуставе даљу девастацију животне средине, за коју се сматра да је угрожена деловањем људи. Бројни климатолози (пре свега они који су укључени у Међувладин панел за климатске промене, ИПЦЦ) сматрају да је процес отопљавања климе управо изазван људским активностима и да њихов даљи наставак у великој мери угрожава опстанак људи и живог света на Земљи. Томе у прилог иду и анализе које показују да је у току тзв. шесто масовно изумирање живог света на нашој планети. Са друге стране, није мали број ни оних научника који сматрају да промене климе нису “монотоно растуће” и да за тренутну климатску ситуацију нису пресудне људске активности, већ да се ради о природном процесу, који ће се неминовно променити.
Учесници трибине биће др Томислав Павловић, редовни професор Департмана за физику ПМФ-а у Нишу и инострани члан Академије наука и умјетности Републике Српске и Академије науке високог образовања Украјине, др Јелка Црнобрња-Исаиловић, редовни професор Департмана за биологију и екологију ПМФ-а у Нишу, др Милан Радовановић, виши научни сарадник Географског института “Јован Цвијић” САНУ и др Драган Гајић, редовни професор Департмана за физику ПМФ-а у Нишу, који ће уједно бити и модератор на трибини. Након излагања учесника, предвиђена је дискусија на којој ће се расправљати о отвореним питањима из проблематике на коју се трибина односи. Присуство трибини је слободно.