Више од 100000 људи посматрало помрачење Сунца са ПМФ-а у Нишу

Проф. др Драган Гајић демонстрира индиректну методу посматрања Сунца

Prof. dr Dragan Gajić demonstrira indirektnu metodu posmatranja Sunca

Делимично помрачење Сунца које је 20. марта могло да се посматра из наших крајева привукло је велику пажњу јавности. Астрономско друштво “Алфа” и Департман за физику Природно-математичког факултета у Нишу су поводом овог догађаја организовали неколико занимљивих догађаја са циљем да ову астрономску појаву приближе суграђанима.

На дан помрачења организовано је јавно посматрање из градске тврђаве, а са крова Факултета обезбеђен је директан интернет пренос целог тока помрачења.

Телескоп са филтером за директно посматрање Сунца

Teleskop sa filterom za direktno
posmatranje Sunca

За јавно посматрање помрачења из тврђаве коришћена су три телескопа, а на сваком од њих демонстриран је различит метод посматрања. Најстарији телескоп служио је за посматрање помрачења индиректном методом, други телескоп коришћен је за посматрање Сунца помоћу камере, на екрану. На трећем телескопу, који је привукао највећу пажњу, посетиоци су имали могућност да на безбедан начин директно гледају Сунце. Посматрању помрачења су, осим више хиљада заинтересованих суграђана, присуствовале и многобројни новинари и фоторепортери. Током скоро три сата посматрања сви заинтересовани посетиоци могли су да чују стручне коментаре представника организатора, сазнају многе занимљивости и добију одговоре на бројна питања из света астрономије.

Соларни телескоп на крову ПМФ-а  са којег је директно преношен ток делимичног помрачења Сунца преко интернета

Solarni teleskop na krovu PMF-a
sa kojeg je direktno prenošen tok pomračenja Sunca

Паралелно са јавним посматрањем из Тврђаве, емитован је директан “онлине” пренос помрачења са крова Природно-математичког факултета. Овом приликом је за снимање Сунца коришћен специјалан соларни телескоп ПМФ-а, који је набављен у оквиру студентског пројекта “Астрономија из фотеље”, реализованог у програму “Покрени се за будућност”. Идеја организатора да се пренос емитује на сајтовима АД Алфа (355 прегледа), Свет науке (382), Астрономска станица Видојевица и Астрономски магазин (670), брзо се проширила друштвеним мрежама и интернетом и попримила много веће размере од очекиваних. Потпуно неочекивано многобројна јавна гласила преузела су пренос и емитовали материјал на својим сајтовима. Директан пренос или снимак помрачења Сунца са крова ПМФ-а погледало је више од 120 000 људи, а у једном тренутку, пренос је истовремено пратило више од 10 000 заинтересованих. Највише је праћен пренос на сајтовима: Блиц (28410), Б92 (9665), Курир (5900), РТС (4300), Мондо и Јужне вести (по 2300), итд. Сви посетиоци укупно су прегледали око 14500 сати помрачења и у просеку провели 7,6 минута пратећи пренос. Највернија публика била је на сајту АД Алфа са просеком од 28 минута! Медијску промоцију преноса помогла је Астрономска опсерваторија у Београду.

Фоторепортери и грађани снимају помрачење на дисплеју фотоапарата монтираном на телескоп

Fotoreporteri i građani snimaju
pomračenje na displeju fotoaparata montiranom na teleskop

Вече пре помрачења организована су два научно-популарна предавања на ПМФ-у. Проф. др Драган Гајић говорио је о историји и начину настанка помрачења Сунца, а Милан Милошевић је одржао предавање о физици Сунца и његовој активности. Овим предавањима присуствовало је око 80 људи. Вероватно би их у сали било више, али многи су одлучили да остану код кућа и прате најављени онлине пренос предавања. Нажалост, технички проблем са аудио опремом осујетио је план емитовања директног преноса из амфиетатара. Међутим, недостатак тона није спречио онлине посетиоце да прате пренос предавања преко слајдова на сајтовима АД Алфа и Свет науке. Директан пренос предавања погледан је више од 2000 пута, са истовременим максимумом од 55 гледалаца и просеком од око 13 минута по посетиоцу.

У данима који су претходили помрачењу многобројне локалне и националне медијске куће пренеле су најаву активности АД Алфа и Департмана за физику ПМФ или их, у оквиру својих вести, цитирале као извор информација о помрачењу Сунца. Само на сајту Свет науке текст о помрачењу Сунца и најаву посматрања из Тврђаве и преноса помрачења и предавања прочитан је више од 40.000 пута за пет дана.

У организацији и реализацији овог дводневног астрономског програма учествовали су др Драган Гајић (редовни професор ПМФ-а), Миодраг Секулић (Астрономска станица Видојевица и АД Алфа), Милан Милошевић (истраживач сарадник на ПМФ-у), Никола Наумовић и Чедомир Станковић (АД Алфа) и Марко Стојановић (студент мастер студија физике на ПМФ-у).

Галерију фотографија са крова ПМФ-а, из Тврђаве и предавања можете да погледате на сајту Астрономског друштва “Алфа”.

Посматрачи чекају у реду да стигну до телескопа и погледају Сунце

Posmatrači čekaju u redu da stignu do teleskopa i pogledaju Sunce