Сваког пролећа, под покровитељством ЦЕРН-а и групе ИППОГ (Интернатионал Партицле Пхyсицс Оутреацх Гроуп), у периоду од око месец дана, научни институти и универзитети широм света позивају ученике и њихове наставнике да кроз целодневни програм манифестације Мастерцласс непосредно искусе реални истраживачки живот у једној од најатрактивнијих научних дисциплина, физике честица. Ови ЦЕРН-ови међународни часови пружају прилику средњошколцима да на један дан постану физичари елементарних честица и да анализирају реалне податке сакупљене у експериментима на ЦЕРН-овом Великом хадронском сударачу ЛХЦ.
У Србији се међународни програм “Мастерцлассес – Хандс он Партицле Пхyсицс” организује већ осми пут, а ово је друга година да се програм одржава у четири града.
У петак, 17. марта од 9 часова ЦЕРН Мастерцласс биће одржан, по други пут, на Природно-математичком факултету у Нишу, а дан раније биће одржан у Крагујевцу. Овогодишњи ЦЕРН Мастерцласс већ је одржан у Београду (4. марта) и Новом Саду (6. марта).
Уводна предавања о теоријским и експерименталним аспектима резултата изучавања елементарних честица и њихових интеракција одржаће наши активни млади истраживачи од којих је један број за ову прилику допутовао из ЦЕРН-а.
Један од главних циљева програма Мастерцласс је приближавање физике талентованим и најуспешнијим ђацима завршне године средњих школа, посебно онима који би требало ускоро да се определе за студије физике. Идеја овог популарног образовног програма који се одржава сваке године је да омогући ученицима да се бар у току једног дана баве правим истраживачким радом. Зато, „Мастерцласс” представља јединствену прилику најталентованијим ученицима да раде заједно са научницима и директно се упознају са најмодернијим истраживањима у области физике честица.
Овогодишњи међународни “Мастерцласс” ће привући више од 13.000 ученика средњих школа у преко 200 научно образовних институција из 52 земље широм света. На ЦЕРН Мастерцласс програм у Нишу позвано је 36 ученика из Ниша, Пирота, Врања и Трстеника. Они ће имати прилику да виртуелно посете акцелератор у ЦЕРН-у путем видео линка, а у завршном делу програма путем видео конференције анализираће и упоредиће резултате својих „истраживања“ са вршњацима из Браге (Португал), Опаве (Чешка) и Пизе (Италија).
Локални организатори ЦЕРН Мастерцласс програма у Нишу су Департман за физику ПМФ-а, Канцеларија СЕЕНЕТ-МТП Мреже у Нишу и Друштво физичара Ниш.
Више информација можете наћи на страници посвећеној ЦЕРН Мастерцлассу у Нишу или на званичној страници међународног ЦЕРН Мастерцласс програма.