Поводом Светске недеље свемира и Међународне ноћи посматрања Месеца од суботе, 5. октобра до четвртка 10. октобра Астрономско друштво “Алфа” и Департман за физику Природно-математичког факултета у Нишу организују серију предавања и телескопских посматрања.
Обележавање Светске недеље свемира почиње предавањем
Није ваљда да верујете у све што вам кажу?
у суботу, 5. октобра од 19 часова. Предавач ће бити проф. др Драган Гајић.
Након предавања, поводом Међународне ноћи посматрања Месеца биће организовано телескопско посматрање Месеца из опсерваторије на крову Природно-математичког факултета. Ако метеоролошки услови буду повољни, посматрање ће почети око 20 х.
Програм обележавања Недеље свемира наставља се у уторак, 8. октобра предавањем
ЦЕРН место где је настао интернет
и у четвртак, 10. октобра предавањем
Како преживети интернет?
Ова два предавања почињу од 20 х. Предавач ће бити др Милан Милошевић.
Сва предавања одржавају се у амфитеатру Природно-математичког факултета. Улаз је слободан.
Ове активности организују се у оквиру пројекта „Аполо на мрежи”, који реализује АД „Алфа“ уз подршку Центра за промоцију науке.
Светска недеља свемира обележава се сваке године од 4. октобра до 10. октобра. Циљ обележавања Недеље свемира је подизање свести о значају науке и технологије, као и о њиховом доприносу побољшању услова за живот људи широм света. Генералан скупштина УН је 6. децембра 1999. година изабрала ову недељу као Светску недељу свемира у част лансирања првог вештачког сателита – Спутњик 1 (4. октобра 1967. године) и потписивања међународног Споразума о принципима управљања активностима држава у истраживању и коришћењу свемира (10. октобар 1967. године). Тема Недеље свемира је сваке године различита а овогодишња тема је „Месец – капија до звезда“ (Тхе Моон: Гатеwаy то тхе Старс).
Међународна ноћ посматрања Месеца организована је први пут 2010. године и од тада се организује сваке године у септембру или октобру (у најбоље време за посматрање, тј. када је видљива прва четврт Месеца) на око 500 локација у око 40 држава. Организацију овог догађаја иницирала је НАСА и мисија Лунар Рецоннаиссанце Орбитер.
Пар речи о предавањима:
Није ваљда да верујете у све шта вам кажу? (проф. др Драган Гајић, 5. октобар, 19:00 х)
Људи су одувек били обасипани подвалама и преварама у којима су, полазећи од тобоже научних чињеница, прорицане судбине људи, човечанства и планете, најављиване катаклизме и ратови, болести и друге пошасти. Врло често овакве подвале пролазиле су безазлено, али су у неким ситуацијама имале и много озбиљније друштвене импликације. На предавању ће посебна пажња бити посвећена гласинама и преварама које су повезане са појавама из области астрономије и астрофизике. Биће речи о астрологији, идејама о равној Земљи, кометама као преѕнаку несрећа, смаку света итд.
ЦЕРН место где је настао интернет (др Милан Милошевић, 8. октобар, 20:00 х)
Мало је оних који данас могу да замисле само један дан без сајтова и друштвених мрежа. Међутим, не тако давно интернет уопште није личио на оно што данас користимо. Потрага за елементарним честицама, тј. “лов” на најситније делове материје и света који нас окружује, и много (изгубљених) података које је требало организовати и повезати довели су до настанка Wорлд Wиде Wеб-а. Све то догодило се пре тачно 30 година у ЦЕРН-у. Шта се данас дешава у ЦЕРН-у, физици честица и на wеб-у сазнаћете на овом предавању.
Како преживети интернет? (др Милан Милошевић, 10. октобар, 20:00 х)
Кад год погледамо телевизор, укључимо радио, рачунар или погледамо мобилни телефон огромна количина информација, вести и „вести“ долази до нас. Како “преживети” у свету савремених комуникација и бројних информација, како препознати и издвојити чињенице и науку од урбаних митова, легенди и бића из бајки XXИ века, како искористи оно што је најбоље а заштитити се од оног што је опасно сазнаћете на овом предавању.