Департман за физику ПМФ-а у Нишу за овогодишњу Ноћ истраживача води вас на путовање кроз свемир, од планета и комета до звезда, маглина, звезданих јата и удаљених галаксија. На овом путовању сазнаћете како је настао један од најпознатијих каталога на изглед сличних, а тако различитих астрономских објеката.
А на крају пута (у петак, 27. новембра) погледајте поново фотографије и у квизу проверите да ли сте добро запамтили где сте били.
Да би кренули на путовање довољно је да кликнете овде.
План овог путовања припремио је Шарл Месије, француски астроном и ловац на комете. Рођен је 1730. године у источној Француској а прву комету посматрао је са 14 године. Свој први магличасти, кометолики, објекат открио је у сазвежђу Бика 1758. године.
Тај магличасти објекат данас је познат као маглина Рак и знамо да је то место у свемиру на коме је 1054. године експлодирала једна супернова у којој је нестала једна огромна звезда. Шарл Месјије је на том месту у свемиру видео, као и ми данас, остатак супернове – једну прелепу сјајну маглину. То место у свемиру носи ознаку М1, према каталогу који је направио Шарл Месије.
Ово је само једно занимљиво место које можете да видите на путовању на које вас водимо.
Причу о М објектима за вас су припремили Ирина Цветковић, Јована Станимировић, Петра Нешић и Милан Милошевић.
Осим овог путовања Департман за физику ПМФ-а у Нишу за вас је припремио и друге занимљиве експерименте.
Ако вас интересује шта се дешава након експлозије најмасивнијих звезда и најсјајнијих супернових или у центру наше галаксије то можете да сазнате на предавању “Од црне рупе до Нобелове награде за физику“.