Počinje Treći ciklus CERN – SEENET-MTP programa doktorskih studija

U Nišu je počeo Treći ciklus CERN – SEENET-MTP programa doktorskih studija.

Program je otpočeo uvodnim predavanjima namenjenim, pre svega, studentima završnih godina master studija. Predavači su prof. dr Neven Bilić (Institut Ruđer Bošković, Zagreb) i prof. dr Dragoljub Dimitrijević (Univerzitet u Nišu).

Program se nastavlja školom:

CERN – SEENET-MTP – ICTP School (June 9-16, 2024)
„School on Field Theory and Applications in HEP“

na Aristotelovom univerzitetu u Solunu. Predavači su:

• Goran Djordjević (University Nis) – Introduction to HEP PhD Program
  • Tarek Anous (QMUL, UK) – Black holes and Quantum Physics
  • Nikolay Bobev (KU Leuven, Belgium) – Introduction to AdS/CFT Correspondence and Holography
  • Daniel Grumiller (TU Vienna, Austria) – Celestial Holography and Carrollian Physics
  • Slava Rychkov (IHES, Bures-sur-Yvette, France) – Introduction to Conformal Field Theory
  • Kostas Skenderis (U. Southampton, UK) – Current trends in Theoretical High Energy Physics (Renormalization in CFT, AdS and dS)
  • Vassilis Spanos (NKUA, Greece) – Introduction to Modern Cosmology

Škola okuplja preko 70 studenata, predavača i saradnika iz više od 15 zemalja regiona i Evrope. Po prvi put biće učesnika iz prekookeansikih zemalja, putem predavanja da daljinu.

CERN – SEENET-MTP PhD Training program-a, je iniciran „Pilot školom“ u Nišu, 2014 godine, a od 2015. godine Program zajednički realizuju CERN i SEENET-MTP (Mreža matematičke i teorijske fizike za Jugoistočnu Evropu) Dugogodišnja CERN – SEENET-MTP saradnja ozvaničena je Ugovorom o naučnoj i tehničkoj saradnji koji su 2017. godine potpisali Đan Đudiče (CERN, Ženeva) i Goran Đorđević (SEENET-MTP, Niš). Međunarodni centar za teorijsku fiziku (ICTP, Trst) se pridružio Konzorcijumu programa 209. godine. Evropsko društvo fizičara (EPS, Mulhouse) je partner i sufinansijer Programa od 2015. godine, a formalno priključenje i potpisivanje ugovora se očekuje tokom godine. U okviru ovog trening programa do sada je održano 9 škola i niz „radionica“ i razmena studenata, a u njemu je učestvovalo preko 150 studenata iz 20 zemalja.

Osnovana u Vrnjačkoj Banji, 2003. godine, za vreme Balkanske radionice (BW2003), Mreža je nastala radi povezivanja naučne zajednice Jugoistočne Evrope, i daljeg povezivanja sa zajednicama naučnika Evrope i sveta.

Opširnije o aktivnostima i radu SEENET-MTP i naučnim skupovima može se naći na www.seenet-mtp.info i https://phd.seenet-mtp.info/.