У оквиру програма Цултурал Цоллисионс Србија, Департман за физику ПМФ-а у Нишу покренуо је акцију изложбених поставки у нишким гимназијама. Прва од низа изложби одржана је у Гимназији 9. мај у Нишу. На свечаном отварању, у уторак 31. јануара 2023. године, проф. др Драгољуб Димитријевић одржао је популарно предавање Честице и физика, о физици честица високих енергија, космологији и пореклу Свемира.
Предавању је претходила уводна реч др Јелене Делибашић о Департману за физику и могућностима за студирање физике у Нишу. Након тога, проф. др Горан Ђорђевић је кратко говорио о самом програму Цултурал Цоллисионс и о сарадњи Департмана за физику са водећом светском лабораторијом за истраживање елементарних честица и физике високих енергија – ЦЕРН-ом (Цонсеил Еуропéен поур ла Рецхерцхе Нуцлéаире).
Проф. др Драгољуб Димитријевић одржао је предавање коме је присуствовало око 40 ученика свих разреда и неколико наставника физике гимназије „9. мај“. Предавање је трајало 45 минута и праћено је петнестоминутном дискусијом на којој су ученици постављали питања на тему предавања.
Изложба постера у школи трајала је две недеље, а ученици су имали прилику да се упознају са најновијим научним открићима и достигнућима у физици честица, астрофизици и космологији. Упоредо са постерима, на три екрана у оквиру гимназије дата је презентација ЦЕРН-а. Циљ изложбе је био да ученицима пружи прилику да се информишу о достигнућима у овим областима науке на интерактиван и занимљив начин, да се упознају са уметничким доживљајима, иначе „невидљивих“ феномена које су креирали сами научници, и да их подстакну на лични доживљај „граничних“ феномена савремене физике.
Постере је претежно дизајнирао је др. Мицхаел Хоцх, руководилац пројекта Оригин-арт@ЦМС и његове колеге из ЦЕРН-а, а њихово штампање финансирано је од стране Аустријског културног форума Београд, Европског друштва физичара (ЕПС – Yоунг Миндс секција Ниш) и Мрежа математичке и теоријске физике за Југоисточну Европу (СЕЕНЕТ-МТП) – Центар Ниш.
Изложбе се реализују као наставак сарадње проф. др Горана Ђорђевића, шефа Катедре за Теоријску физику и примене у Нишу и извршног директора СЕЕНЕТ-МТП Мреже, са колегама из ЦЕРН-а.
У реализацији ових активности учествује више младих колега Департмана за физику, док је др Лазара Раденковић задужен за спровођење и координацију активности.
Поред поменуте изложбе у Гимназији 9. мај, планиране су изложбе и у осталим нишким гимназијама средином фебруара и средином марта, док ће стална поставка бити организована на Департману за физику, ПМФ Ниш.